📖NOWY ROZDZIAŁ JAS-MOSU🆕 👉🏻Pogórnicze tereny z ogromnym potencjałem to obszar po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III. 🗓️Z końcem czerwca zakończono likwidację zakładu. Teraz potrzeba tu nowych impulsów do rozwoju. Zadba o to SRK - 40 ha już w sprzedaży⬇️ ⚒️Kopalnię zlokalizowaną na terenach Miasto Jastrzębie-Zdrój i Gmina Mszana SRK przejęła w 2 etapach - pierwsza wydzielona część zakładu trafiła do spółki jesienią 2016 roku wraz z ok. 1,6 tys. pracowników oraz pozostała część w styczniu 2022 roku z ponad 2,1 tys. pracowników. Likwidacja zakładu trwała do 30 czerwca 2025 roku. 🔚KWK Jas-Mos-Jastrzębie III była ostatnią kopalnią likwidowaną przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. 🗺️HEKTARY POD INWESTYCJE – Nieruchomości po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III mają wiele atutów. Znajdują się 5 km od centrum Jastrzębia-Zdroju. Mają dostęp do drogi publicznej. W sąsiedztwie znajdują się tereny przemysłowo-usługowe oraz osiedle mieszkaniowe budynków wielorodzinnych. W odległości około 2,5 km znajduje się wjazd na autostradę A1 łączącą Częstochowę z Gorzyczkami. 💲W sprzedaży są już dwie działki o łącznej o powierzchni 39,75 ha wzdłuż ul. Górniczej - w rejonie zakładu głównego. ℹ️Wkrótce na przetarg trafi kolejnych 40 ha. To tylko część bogatej oferty jaką przygotowała SRK. #kierunekprzemian #SRK #transformacja #SprawiedliwaTransformacja 📸zdj. SRK/M.Tomalik 2025-07-01 13:13:55
✅TAK DOKONUJĄ SIĘ PRZEMIANY🔁 💰Są pieniądze – będą projekty. Ponad 300 mln dla Katowice - oficjalny profil miasta na HUB gamingowo-technologiczny i 70 mln dla Sosnowiec łączy na „Kazimierz OdNowa”. 🇪🇺To wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (Fundusze Europejskie). 👉🏻Wspólnym mianownikiem projektów - darowizny od SRK, która wyznacza kierunek przemian w regionie💪🏻 ℹ️Spółka Restrukturyzacji Kopalń, choć jest najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, to odgrywa kluczową rolę i jest najaktywniejszą spółką w transformacji pogórniczych terenów. Dowodzą temu konkretne przykłady zrealizowanych już projektów w takich miastach jak: 🔸Pszów - profil miasta 🔸RUDA Śląska 🔸Miasto Bytom 🔸Rybnik.eu - Miasto Rybnik 🔸Miasto Czeladź ❔Jakie to projekty? 🖱️Kliknij czym prędzej w link pod postem, gdzie czeka na Ciebie nowy wpis 🖥️ Zobacz ile już udało się zrobić w #kierunekprzemian w Śląskie. Pozytywna energia. #SprawiedliwaTransformacja #srk #transformacja 2025-06-25 11:55:18
🔁PSZÓW W KIERUNKU PRZEMIAN 💼 Praktyczne rozwiązania i niezbędne informacje dla lokalnych przedsiębiorców. W Pszów - profil miasta – Business Mixer, czyli spotkanie o możliwościach wsparcia biznesu, działań i planów rozwoju gminy. 👉🏻Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. i było skierowane do lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli firm, instytucji wspierających biznes, a także wszystkich osób zainteresowanych rozwojem gospodarczym. Wśród gości obecny był m.in. Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń. 📍Miejscem spotkania była Biblioteka Publiczna Miasta Pszów, która powstała w zrewitalizowanej budynku łaźni kobiecej dawnej Kopalni Anna. To miejsce, które SRK przekazała gminie. ✅Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu⤵️ 📸fot. SRK/M.Dorosiński 2025-06-16 09:01:38
NOWY ROZDZIAŁ JAS-MOSU | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Pogórnicze tereny z ogromnym potencjałem to obszar po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III. Z końcem czerwca zakończono likwidację zakładu. Teraz potrzeba tu nowych impulsów do rozwoju. Zadba o to SRK - 40 ha już w sprzedaży.
Kopalnię zlokalizowaną na terenach Jastrzębia-Zdroju i Mszany SRK przejęła w 2 etapach - pierwsza wydzielona część zakładu trafiła do spółki jesienią 2016 roku wraz z ok. 1,6 tys. pracowników oraz pozostała część w styczniu 2022 roku z ponad 2,1 tys. pracowników. Likwidacja zakładu trwała do 30 czerwca 2025 roku. Nieruchomości wraz z pozostałą infrastrukturą 1 lipca trafiły w struktury oddziału SRK - Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji.
KWK Jas-Mos-Jastrzębie III była ostatnią kopalnią likwidowaną przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.
HEKTARY POD INWESTYCJE
Nieruchomości po KWK Jas-Mos-Jastrzębie III mają wiele atutów. Znajdują się 5 km od centrum Jastrzębia-Zdroju. Mają dostęp do drogi publicznej. W sąsiedztwie znajdują się tereny przemysłowo-usługowe oraz osiedle mieszkaniowe budynków wielorodzinnych. W odległości około 2,5 km znajduje się wjazd na autostradę A1 łączącą Częstochowę z Gorzyczkami.
W sprzedaży są już dwie działki o łącznej o powierzchni 39,75 ha wzdłuż ul. Górniczej - w rejonie zakładu głównego. Wkrótce na przetarg trafi kolejnych 40 ha. To tylko część bogatej oferty jaką przygotowała SRK.
W tym roku do sprzedaży trafi w sumie 500 ha. Będą to m.in. tereny w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha). To szansa na inwestycje, które, za sprawą SRK, znacząco pobudzą rozwój regionu.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń przyjęła dzisiaj dominującą pozycję, jeżeli chodzi o proces transformacji regionu. Jako donator terenów poprzemysłowych, pogórniczych staramy się je udostępnić zarówno przedsiębiorcom, jak i lokalnym samorządom. Bazując na naszym 25-letnim doświadczeniu realizujemy konkretne działania w kierunku przemian. Skutecznie przejęliśmy rolę animatora dobrej transformacji - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
SRK jest najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, ale najbardziej aktywnym w procesie transformacji. Realizując ważną inicjatywę na rzecz przekształcenia terenów pogórniczych SRK zawarła porozumienie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
TROCHĘ HISTORII
Kopalnie Jastrzębie i Moszczenica, których losy zostały silnie powiązane, były pierwszymi zakładami górniczymi, które otwarto w Jastrzębiu-Zdroju. Budowa pierwszej wystartowała w 1956 roku, drugiej rok później. Uroczyste otwarcie kopalni Jastrzębie miało miejsce w 1962 roku. W 1963 roku kopalnie Jastrzębie i Moszczenica połączono, choć oficjalne otwarcie kopalni Moszczenica odbyło się w Barbórkę 1965 roku. Później kopalnie rozdzielono, by połączyć je ponownie w 1994 roku. W 1999 roku rozpoczyna się proces likwidacji ruchu Moszczenica. Ostatnia tona węgla wyjechała 30 czerwca 2000 roku. Z początkiem lutego 2001 roku zakład trafił do SRK. Pozostała cześć kopalni działała jako Jas-Mos w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, po czym została przekazana do SRK w dwóch etapach.