🇵🇱🇵🇱🇵🇱2 maja Dzień Flagi RP 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Biało-czerwoną możecie dostrzec na naszych wieżach szybowych. 📸Rozpoznajecie, które to miejsca? Napiszcie w komentarzu lub zróbcie własne zdjęcie i wklejcie pod postem – wspólnie uczcijmy dzień NASZEJ flagi! #dzieńflagi #świętoflagi #BiałoCzerwona 2025-05-02 11:16:02
💥SRK: PÓŁ MILIARDA DLA ROZWOJU!📈 🔊Ogromna wartość dla transformacji regionu‼️ W grze 500 ha o łącznej wartości blisko 0,5 mld zł, które w tym roku przeznacza na sprzedaż Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 👉🏻To szansa na inwestycje, które znacząco pobudzą rozwój regionu. ➡️Już wkrótce na rynek trafią przede wszystkim duże tereny z ogromną wartością inwestycyjną między innymi w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha). 💬 - 𝘑𝘦𝘴𝘵𝘦𝘴́𝘮𝘺 𝘻́𝘳𝘰́𝘥ł𝘦𝘮 𝘵𝘦𝘳𝘦𝘯𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘥 𝘯𝘰𝘸𝘦 𝘪𝘯𝘸𝘦𝘴𝘵𝘺𝘤𝘫𝘦. 𝘕𝘪𝘦 𝘮𝘰́𝘸𝘪𝘮𝘺, 𝘵𝘺𝘭𝘬𝘰 𝘳𝘰𝘣𝘪𝘮𝘺. 𝘙𝘦𝘢𝘭𝘪𝘻𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘬𝘰𝘯𝘬𝘳𝘦𝘵𝘯𝘦 𝘥𝘻𝘪𝘢ł𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘸 𝘬𝘪𝘦𝘳𝘶𝘯𝘬𝘶 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘪𝘢𝘯. 𝘚𝘬𝘶𝘵𝘦𝘤𝘻𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘫𝘦̨𝘭𝘪𝘴́𝘮𝘺 𝘳𝘰𝘭𝘦̨ 𝘢𝘯𝘪𝘮𝘢𝘵𝘰𝘳𝘢 𝘥𝘰𝘣𝘳𝘦𝘫 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘪. 𝘕𝘢𝘴𝘻𝘺𝘮 𝘢𝘵𝘶𝘵𝘦𝘮 𝘫𝘦𝘴𝘵 25-𝘭𝘦𝘵𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘰𝘴́𝘸𝘪𝘢𝘥𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦𝘨𝘰 𝘯𝘪𝘦 𝘮𝘢𝘫𝘢̨ 𝘪𝘯𝘯𝘪 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘴𝘪𝘦̨𝘣𝘪𝘰𝘳𝘤𝘺 𝘨𝘰́𝘳𝘯𝘪𝘤𝘻𝘺. 𝘗𝘳𝘢𝘤𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘵𝘦𝘻̇ 𝘯𝘢𝘥 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘢̨ 𝘥𝘶𝘻̇𝘺𝘤𝘩 𝘰𝘣𝘴𝘻𝘢𝘳𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘺𝘴ł𝘰𝘸𝘺𝘤𝘩 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘻 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢𝘻̇ 𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢̨, 𝘤𝘰 𝘶𝘮𝘰𝘻̇𝘭𝘪𝘸𝘪 𝘳𝘰𝘻𝘸𝘰́𝘫 𝘨𝘰𝘴𝘱𝘰𝘥𝘢𝘳𝘤𝘻𝘺 𝘮𝘪𝘢𝘴𝘵 𝘪 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘰𝘯𝘶, 𝘸𝘺𝘨𝘦𝘯𝘦𝘳𝘶𝘫𝘦 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘢 𝘱𝘳𝘢𝘤𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘸𝘳𝘰́𝘤𝘪 𝘯𝘪𝘦𝘶𝘻̇𝘺𝘵𝘬𝘪 𝘥𝘰 𝘻̇𝘺𝘤𝘪𝘢 - 𝘵ł𝘶𝘮𝘢𝘤𝘻𝘺 𝙅𝙖𝙧𝙤𝙨ł𝙖𝙬 𝙒𝙞𝙚𝙨𝙯𝙤ł𝙚𝙠, 𝙥𝙧𝙚𝙯𝙚𝙨 𝙎𝙍𝙆. #transformacja #SprawiedliwaTransformacja #srk #kierunekprzemian 2025-04-30 15:57:46
📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18
PIGUŁKA WSPOMNIEŃ | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Ani się obejrzeliśmy, a rok 2023 przeszedł do historii. Zleciał tak szybko, że wielu z nas słabo już kojarzy niektóre towarzyszące mu wydarzenia. A ponieważ wchodzenie w nowy rok to zwyczajowo czas podsumowań i porządkowania zaszłości, postanowiliśmy przywołać niektóre z nich, naszym zdaniem najważniejsze.
Jak zatem upłynął rok 2023 w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A.? Prześledziliśmy i wybraliśmy z naszej strony internetowej to i owo. Tak powstała nasza „pigułka wspomnień”.
KADRY
Rada Nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. powołała prof. dr. hab. Adama Smolińskiego na stanowisko Wiceprezesa Zarządu ds. Innowacji Technologicznych i Zamówień. Profesor Smoliński został też powołany przez Polską Akademię Nauk-Oddział w Katowicach na członka Komisji Energetyki Prezydium Oddziału PAN kadencji 2023-2026, a także znalazł się na prestiżowej liście najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie w rankingu Uniwersytetu Stanforda i wydawnictwa Elsevier.
INNOWACJE
Uruchomiony został ultranowoczesny hydrogenerator. To pierwszy taki projekt w Europie i najprawdopodobniej na świecie, umożliwiający produkcję na własne potrzeby energii elektrycznej pochodzącej z wód kopalnianych. Urządzenie pracuje od października na poziomie 416 m w Pompowni Stacjonarnej „Boże Dary”. Z kolei na terenie tej samej Pompowni pracę rozpoczęła również pilotażowa stacja uzdatniania wód kopalnianych, które w przyszłości mogłyby trafić do sieci Katowickich Wodociągów.
W STRONĘ WODORU
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. silnie stawia na Odnawialne Źródła Energii. Starania dostrzeżono i w 2023 roku SRK została wpisana na listę Stron Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, stając się jego pełnoprawnym członkiem. Stała się też Członkiem Wspierającym Stowarzyszenia Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa. W planach jest zdecydowane sięgnięcie po odnawialne źródła energii, w tym produkcję i magazynowanie zielonego wodoru.
WALKA Z ZAPADLISKAMI W TRZEBINI
Niewątpliwie priorytetem minionego roku były zmagania z zapadliskami w Trzebini. Wraz z początkiem 2023-go rozpoczęły się pierwsze prace stabilizujące grunt w rejonie osiedla Gaj. W lutym zaprezentowaliśmy wyniki specjalistycznych badań, jakie przeprowadziliśmy na terenie gminy. Na ich podstawie wyznaczono dalsze kierunki działań, które SRK realizowała. Powstał i działa stały Zespół ds. zagrożeń związanych z deformacjami nieciągłymi na terenach płytkiej eksploatacji górniczej. Rozpoczął funkcjonowanie Interdyscyplinarny, ekspercki zespół, analizujący na bieżąco sytuację w Trzebini. Firmy, z którymi podpisano umowy, ruszyły z pracami uzdatniającymi grunt w kolejnych rejonach, m in. na cmentarzu parafialnym, w rejonie zabudowań przy ul. Górniczej, Grunwaldzkiej i Jana Pawła II. Ponadto zamontowaliśmy i uruchomiliśmy pompy głębinowe, które pracują na okrągło i skutecznie wyhamowały proces podnoszenia się poziomu wód gruntowych, czyli jednej z głównych przyczyn powstawania zapadlisk. Przekazaliśmy też nieodpłatnie gminie wszystkie działki, którymi SRK dysponowała na terenie Trzebini, poza obszarem płytkiej eksploatacji. W sumie w minionym roku przebadaliśmy blisko 150 hektarów. Do tej pory wykonano w sumie prawie 200 otworów o łącznej długości około 6 kilometrów, a także zatłoczono blisko 14 tysięcy m3 mieszaniny stabilizującej grunt.
DAROWIZNY - NOWE PERSPEKTYWY
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. od wielu lat przekazuje różnorodne darowizny w ramach współpracy z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego. W 2023 roku przekazaliśmy nieodpłatnie gminom górniczym ponad 50 hektarów. Poniżej przedstawiamy darowizny na największą skalę:
Katowice. Pierwszą w 2023 r. darowizną Spółki było przekazanie stolicy aglomeracji terenu byłego Szybu Pułaski, najbardziej charakterystycznego wśród pięciu szybów znajdujących się na obszarze ponad 190-letniej, emblematycznej i zabytkowej kopalni „Wieczorek”. Na powierzchni prawie 9,4 ha znajduje się dziewięć zabytkowych budynków. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przekazała także nieodpłatnie Katowicom atrakcyjną działkę (prawie 1,5 ha) wchodzącą w skład Katowickiego Parku Leśnego, czyli Doliny Trzech Stawów, jednego z najpopularniejszych miejsc wypoczynku plenerowego w stolicy aglomeracji.
Jaworzno. Rozwój gospodarczy i nowe perspektywy zagospodarowania to główne możliwości, jakie zyskało blisko 15 hektarów jaworznickich terenów, będących do tej pory własnością SRK. Spółka i Gmina Jaworzno podpisały umowy darowizny i sprzedaży terenów pokopalnianych. Chodzi o grunty pod Jaworznicki Obszar Gospodarczy, gdzie m.in. ma powstać fabryka Izery. Ponadto nasza Spółka podpisała z Wodociągami Jaworzno i Gminą Jaworzno porozumienie o współpracy - w miejscu dawnej kopalni „Jan Kanty” powstanie stacja uzdatniania wody. Zasili ona tereny, wchodzące w skład Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, a tym samym Jaworzno zyska alternatywne źródło zasilania w wodę. Wykorzystane zostaną w tym celu wody dołowe, pochodzących z Pompowni Stacjonarnej „Jan Kanty”, wchodzącej w struktury Oddziału SRK S.A. - Centralny Zakład Odwadniania Kopalń.
Rybnik. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przekazała nieodpłatnie Miastu Rybnik 30 hektarów, w tym m.in. nieruchomości po kopalni Ignacy.
Świętochłowice. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz miasto Świętochłowice podpisały list intencyjny dotyczący darowizny na rzecz gminy ponad 3 tys. m2 terenów.
Bytom. Nasza Spółka przekazała koło linowe wieży szybowej szybu „Jas IV” z kopalni „Jas-Mos-Jastrzębie III”, wchodzącej w struktury SRK S.A., 34 dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej w Bytomiu. Możemy je oglądać na Skwerze Górniczym Szyb „Grzegorz”, utworzonym na terenie bytomskiej jednostki wojskowej, tuż obok przekazanej wcześniej lokomotywy.
REWITALIZACJA, TRANSFORMACJA
W czerwcu zakończyły się prace likwidacyjne w byłej kopalni „Krupiński” w Suszcu. W miejscu dawnego zakładu górniczego trwają prace nad unikalnym projektem „Nowa Energia. Suszec” kształtującym nowe funkcje i pobudzającym aktywność gospodarczą terenów pogórniczych. Pokopalniane tereny objęto w ten sposób kompleksową rewitalizacją i transformacją.
Wraz z końcem roku zakończyliśmy również likwidację dwóch kolejnych zakładów górniczych: KWK „Centrum” w Bytomiu, która od nowego roku pełni funkcję Pompowni Stacjonarnej i KWK „Wieczorek II” w Katowicach, którą przekształcono w Pompownię Głębinową. Obie kopalnie weszły w struktury Oddziału SRK S.A. - Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie zakłady górnicze.
MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA
Współpracujemy z licznymi międzynarodowymi instytucjami, organizacjami i jednostkami naukowymi. Do grona uczelni, które współpracują z naszą Spółką, dołączył w październiku jeden z nigeryjskich uniwersytetów - Nasarawa State University w Keffi. Podczas spotkania z przedstawicielami władz uczelni zawarto porozumienie o współpracy. Dotyczy ono zagospodarowania terenów pogórniczych w kierunku zielonej transformacji i innowacji technologicznych oraz realizacji projektów badawczych, wspólnych publikacji, a także organizacji konferencji naukowych.
KRĘCILI U NAS
Nawiązaliśmy współpracę z Warszawską Szkołą Filmową. Udostępniliśmy niektóre nasze obiekty ekipie zdjęciowej filmu „Buka”, który opowiada historię pierwszych dni napaści Rosji na Ukrainę.
Z KOPALNI NA TURBINY
Pierwsza grupa górników zakończyła szkolenie na turbinach wiatrowych w ramach programu „Wiatr - kopalnia możliwości”. Ma on na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora górniczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie. Trwa organizowanie kolejnych grup osób, które chcą się przekwalifikować i pracować na elektrowniach wiatrowych. Program ma trwać w sumie 3 lata.