KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08
MAŁA GMINA, DUŻE MOŻLIWOŚCI 🤝🏼W Woli jest wola do dobrej współpracy i szansa na zagospodarowanie pogórniczego majątku. 📈Możliwości inwestycyjne terenów dawnej KWK Czeczott były tematem spotkania prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń z wójtem Gmina Miedźna - profil Urzędu Gminy Miedźna. To kolejna szansa na sprawiedliwą transformację z SRK🔁🟢! ➡️Ponad 120 działek o powierzchni blisko 20 ha. To majątek po dawnej kopalni Czeczott w Woli, którym dysponuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Znakomitą większość stanowią działki osiedlowe i komunikacyjne usytuowane poza terenem byłego zakładu. Pozostałą część tworzą działki z zabudową przemysłową. 👉🏻Wszystkie dają szansę na zagospodarowanie i dalszy rozwój gminy Miedźna, właśnie przy udziale SRK - wiodącego podmiotu w procesie transformacji regionu. Współpraca samorządu lokalnego z SRK to klucz do sukcesu. #transformacja #SprawiedliwaTransformacja 2025-03-24 10:47:40
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA - WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI 🗣️Co mówią eksperci w kwestii odchodzenia od wysoko emisyjnej energii na rzecz technologii przyjaznych dla środowiska? Jaki ma wpływ ten proces na lokalne społeczności i jakie są potencjalne rozwiązania wspierające najbardziej wrażliwe regiony? 🏭 📺Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania debaty, która odbyła się dziś w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, organizowanej przez redakcję Portal Samorządowy i Polski Instytut Ekonomiczny. 2025-03-17 19:25:20
REKULTYWACJA RĘKOJMIĄ BEZPIECZEŃSTWA | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Spotkaliśmy się z mieszkańcami Rudy Śląskiej, aby wytłumaczyć co i dlaczego dzieje się na rekultywowanej hałdzie odpadów pokopalnianych byłej KWK Pokój. Przybliżyliśmy harmonogram prac oraz wyniki regularnie prowadzonych badań. Poinformowaliśmy też o uruchomieniu dodatkowych działań kontrolnych.
Spotkanie odbyło się w środę 5 lutego w ramach posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Miasta Ruda Śląska. Pierwszym punktem była wizyta w terenie, w pobliżu hałdy, gdzie mieszkańcy przedstawili doskwierające im uciążliwości związane z prowadzoną rekultywacją. Dalsza część spotkania odbyła się w Sali sesyjnej Urzędu Miasta. Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek przedstawił najważniejsze informacje dotyczące tego przedsięwzięcia. Mieszkańcy mieli też okazję do zadawania pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
- Ta hałda pali się od wielu lat. Choć problem był pozornie niewidoczny, to nie znaczy, że nieobecny. To my podjęliśmy konieczne działania, które rozwiązują ten problem, istniejący przez ponad 7 lat. Bezpieczeństwo publiczne to dla mnie sprawa priorytetowa, a tylko kompleksowa rekultywacja daje gwarancję bezpieczeństwa mieszkańcom i środowisku. Prace prowadzone są rzetelnie, w oparciu o najlepszą wiedzę naukową w kraju i z zachowaniem wszelkich procedur. Przywrócimy w ten sposób rudzianom, ich miastu teren, który będzie nie tylko bezpieczny, ale też będzie go można na nowo zagospodarować - powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
W wydarzeniu oprócz mieszkańców dzielnic Nowy Bytom i Wirek i prezesa SRK, uczestniczyli także m.in.: Arkadiusz Bąk - z ramienia wykonawcy robót rekultywacyjnych, Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej oraz eksperci - dr inż. Zenon Różański z Politechniki Śląskiej i dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych prof. dr hab. Marta Pogrzeba.
Eksperci, z naukowego punktu widzenia, przybliżyli mieszkańcom konieczność oraz słuszność prowadzonej rekultywacji. W ich opinii to właśnie wybrana metoda rozbiórki zapożarowanej hałdy, wystudzenia materiału i ponownego ukształtowania terenu jest jedyną, która po pierwsze powstrzyma dalsze rozprzestrzenianie się podziemnego pożaru, a po drugie gwarantuje najszybsze zażegnanie zagrożenia. Podkreślali również, że zadymienie i nieprzyjemny zapach, choć są uciążliwe, to występują tymczasowo. Pozostawienie zapożarowania lub wybór innej - bardziej czasochłonnej - metody groziłby dalszym zwiększaniem się ognisk pożaru, a tym samym drastycznym zwiększaniem emisji do atmosfery związków, pochodzących z wnętrza hałdy.
Jak już informowaliśmy, od początku 2024 roku trwają intensywne prace rekultywacyjne na hałdzie Pokój w Rudzie Śląskiej. To rozległe tereny, na których miejscowe kopalnie składowały odpady. Nie jest to łatwa i „bezbolesna” operacja, bo przeprowadzana jest na zwałowiskach położonych w centrum miasta. W pobliżu hałdy mieści się wiele domów, są bloki mieszkalne i garaże. Niestety prowadzone roboty wiążą się z mocno odczuwanymi przez mieszkańców uciążliwościami, takimi jak nieprzyjemny zapach oraz pył.
Nie ma jednak innego sposobu na skuteczne pozbycie się ognisk ognia na hałdzie, a to warunek konieczny do prowadzenia prac zmieniających niebezpieczny teren w miejsce przyjazne okolicy. W efekcie bezużyteczny dotąd obszar zostanie przywrócony lokalnej gospodarce, a mieszkańcy zyskają tereny zielone.
Format | Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|
LIKWIDACJA ZAPOŻAROWANIA I REKULTYWACJA HAŁDY POKÓJ | 3.35MB | Plik: LIKWIDACJA ZAPOŻAROWANIA I REKULTYWACJA HAŁDY POKÓJ |