U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33

ROLA SRK W SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/ROLA SRK W SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

ROLA SRK W SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI

22 Stycznia 2025

Zarządzanie i zagospodarowanie majątku po zlikwidowanych kopalniach przez Spółkę Restrukturyzację Kopalń, bariery prawne i rola Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w tym procesie. SRK na sejmowej Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji.

 

Podczas posiedzenia, które odbyło się we wtorek 21 stycznia, prezes SRK Jarosław Wieszołek omówił między innymi możliwości i bariery w zagospodarowywaniu terenów pogórniczych, będących w dyspozycji spółki, a także wskazał na zaproponowane w nowelizacji ustawy rozszerzenie katalogu beneficjentów darowizn terenów od SRK m.in. o spółki zarządzające specjalną strefą ekonomiczną, co umożliwiłoby przyspieszenie aktywizacji terenów poprzemysłowych.

- Zmierzamy w tych propozycjach do tego, żeby doszło do jak najszybszego zagospodarowania tych nieruchomości, żeby doszło do tworzenia nowych miejsc pracy, przez co SRK będzie mogła również wypełnić jeden z obowiązków zawartych w ustawie funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - mówił Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Przedstawił też działania podejmowane przez spółkę dla optymalnego wykorzystania zasobów i uzyskania efektu synergii. Przykładem jest sprzedaż w 2024 roku blisko 50 ha po byłej kopalni Makoszowy w Zabrzu w ramach wspólnego postępowania z JSW Koks, co zwiększyło atrakcyjność inwestycyjną obszaru.

- Biorąc pod uwagę dobre praktyki tego projektu, jesteśmy na etapie procedowania i wykorzystania efektu synergii w roku 2025 - dodał prezes SRK.

W planach na tzw. transakcje łączone, czyli wspólną sprzedaż przyległych do siebie terenów SRK oraz innych podmiotów, znalazły się nieruchomości byłej kopalni Pokój i Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej, KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, KWK Piekary w Piekarach Śląskich i teren zrekultywowanego zalewiska KWK Makoszowy w Gierałtowicach. W sumie to możliwość zagospodarowania ponad 400 ha, przy czym grunty SRK stanowią blisko 250 ha.

SRK dla uzyskania efektu synergii

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest bardzo istotnym podmiotem dla nas, który zarządza ważnym i majątkiem i też wrażliwym społecznie. (…) To, co będzie się działo na tych terenach pokopalnianych w dużej mierze zależy od profesjonalizmu i zaangażowania zarządu i całego zespołu Spółki Restrukturyzacji Kopalń i za tę współpracę też dziękuję. Uważam, że to się układa bardzo dobrze i jest to w odpowiedzialnych rękach - powiedział Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Decydującym czynnikiem przyspieszającym przekazywanie terenów samorządom jest bowiem możliwość pozyskania środków na zagospodarowanie nieruchomości. Z tego punktu widzenia największym wyzwaniem będzie możliwość przyjmowania przez gminy górnicze terenów SRK, a nie efektywność procesu przekazywania ich przez Spółkę.

Istotnymi kwestiami zagospodarowywania majątku SRK jest także obowiązywanie w danym rejonie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, planów ogólnych i właściwe określenie przeznaczenia terenu, jako podstawowego warunku dla sprawnego, spójnego oraz pożądanego społecznie i gospodarczo procesu rewitalizacji.

W planach SRK na 2025 rok w zakresie zagospodarowania majątku jest około 600 ha o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych.

- Dziś mówimy o Sprawiedliwej Transformacji, bo w takim duchu musimy na to popatrzeć. Są wielcy, którzy dadzą radę - stwórzmy im warunki, stwórzmy im narzędzia i środki na to, żeby skorzystali - i stwórzmy środki dla tych małych. To my musimy budować zaufanie dla sprawiedliwej transformacji, dla ludzi, którzy stracili to miejsce pracy, bo zlikwidowano kopalnię. (…) Pokażmy tym naszym mieszkańcom, że potrafimy tam zbudować nowe miejsca pracy i to będzie zaufanie do tego całego projektu transformacji, który kosztuje setki miliardów złotych - mówił Krzysztof Gadowski, przewodniczący Podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji (SUE02S).

- W naszym interesie jest to, aby osoby odchodzące z górnictwa w takiej czy innej formule, miały nowe miejsca pracy i tym nowym miejscem pracy jak najbardziej może być właśnie taki nowy zakład. Prowadzimy rozmowy z różnymi przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani głównie prywatnymi inwestycjami na tych nieruchomościach - powiedziała Marzena Czarnecka, minister przemysłu. Jak dodała: Środki są, bo Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, to jest również fundusz na wszelakiego rodzaju wsparcie inwestorów, którzy byliby zainteresowani stworzeniem nowych miejsc pracy, to jest jakby podstawa.

Zastępca dyrektora departamentu rozwoju i inwestycji Ministerstwa Rozwoju i Technologii Artur Kluczny ocenił, że propozycja, aby beneficjentami w dysponowaniu nieruchomościami SRK były spółki zarządzające specjalnymi strefami ekonomicznymi, będącymi pod nadzorem resortu zmierza w bardzo dobrym kierunku. 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry