🟢"SZYB" ZAŚWIECIŁ🟢 Zielone światło otrzymał napis 🅂🅉🅈🄱! To neon pochodzący z dawnej kopalni Wieczorek, który SRK przekazała fundacji Silesia neon. Po renowacji znów zaświecił, tym razem w Bytomiu i ozdobił Bolko Loft słynnego architekta. ⚒️Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne, dlatego takie projekty cieszą najbardziej! 💪🏻 ℹ️❇️Ta czasowa instalacja z jednej strony ma przypominać o przemysłowym dziedzictwie i charakterze regionu, a z drugiej skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? 👉🏻W styczniu tego roku napis został zdemontowany z budynku dawnego zakładu, a za sprawą nowego właściciela, Fundacji Silesia NEON, odzyskał dawny blask. Teraz został zainstalowany, jednak nie w Katowicach, a na ścianie Bolko Loft w Miasto Bytom - mieszkania słynnego bytomskiego architekta Przemo Łukasika (założyciela pracowni Medusa Group), zaadaptowanego w dawnej lampowni Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu. 2025-05-05 10:00:03
🇵🇱🇵🇱🇵🇱2 maja Dzień Flagi RP 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Biało-czerwoną możecie dostrzec na naszych wieżach szybowych. 📸Rozpoznajecie, które to miejsca? Napiszcie w komentarzu lub zróbcie własne zdjęcie i wklejcie pod postem – wspólnie uczcijmy dzień NASZEJ flagi! #dzieńflagi #świętoflagi #BiałoCzerwona 2025-05-02 11:16:02
💥SRK: PÓŁ MILIARDA DLA ROZWOJU!📈 🔊Ogromna wartość dla transformacji regionu‼️ W grze 500 ha o łącznej wartości blisko 0,5 mld zł, które w tym roku przeznacza na sprzedaż Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 👉🏻To szansa na inwestycje, które znacząco pobudzą rozwój regionu. ➡️Już wkrótce na rynek trafią przede wszystkim duże tereny z ogromną wartością inwestycyjną między innymi w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha). 💬 - 𝘑𝘦𝘴𝘵𝘦𝘴́𝘮𝘺 𝘻́𝘳𝘰́𝘥ł𝘦𝘮 𝘵𝘦𝘳𝘦𝘯𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘥 𝘯𝘰𝘸𝘦 𝘪𝘯𝘸𝘦𝘴𝘵𝘺𝘤𝘫𝘦. 𝘕𝘪𝘦 𝘮𝘰́𝘸𝘪𝘮𝘺, 𝘵𝘺𝘭𝘬𝘰 𝘳𝘰𝘣𝘪𝘮𝘺. 𝘙𝘦𝘢𝘭𝘪𝘻𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘬𝘰𝘯𝘬𝘳𝘦𝘵𝘯𝘦 𝘥𝘻𝘪𝘢ł𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘸 𝘬𝘪𝘦𝘳𝘶𝘯𝘬𝘶 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘪𝘢𝘯. 𝘚𝘬𝘶𝘵𝘦𝘤𝘻𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘫𝘦̨𝘭𝘪𝘴́𝘮𝘺 𝘳𝘰𝘭𝘦̨ 𝘢𝘯𝘪𝘮𝘢𝘵𝘰𝘳𝘢 𝘥𝘰𝘣𝘳𝘦𝘫 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘪. 𝘕𝘢𝘴𝘻𝘺𝘮 𝘢𝘵𝘶𝘵𝘦𝘮 𝘫𝘦𝘴𝘵 25-𝘭𝘦𝘵𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘰𝘴́𝘸𝘪𝘢𝘥𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦𝘨𝘰 𝘯𝘪𝘦 𝘮𝘢𝘫𝘢̨ 𝘪𝘯𝘯𝘪 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘴𝘪𝘦̨𝘣𝘪𝘰𝘳𝘤𝘺 𝘨𝘰́𝘳𝘯𝘪𝘤𝘻𝘺. 𝘗𝘳𝘢𝘤𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘵𝘦𝘻̇ 𝘯𝘢𝘥 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘢̨ 𝘥𝘶𝘻̇𝘺𝘤𝘩 𝘰𝘣𝘴𝘻𝘢𝘳𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘺𝘴ł𝘰𝘸𝘺𝘤𝘩 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘻 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢𝘻̇ 𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢̨, 𝘤𝘰 𝘶𝘮𝘰𝘻̇𝘭𝘪𝘸𝘪 𝘳𝘰𝘻𝘸𝘰́𝘫 𝘨𝘰𝘴𝘱𝘰𝘥𝘢𝘳𝘤𝘻𝘺 𝘮𝘪𝘢𝘴𝘵 𝘪 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘰𝘯𝘶, 𝘸𝘺𝘨𝘦𝘯𝘦𝘳𝘶𝘫𝘦 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘢 𝘱𝘳𝘢𝘤𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘸𝘳𝘰́𝘤𝘪 𝘯𝘪𝘦𝘶𝘻̇𝘺𝘵𝘬𝘪 𝘥𝘰 𝘻̇𝘺𝘤𝘪𝘢 - 𝘵ł𝘶𝘮𝘢𝘤𝘻𝘺 𝙅𝙖𝙧𝙤𝙨ł𝙖𝙬 𝙒𝙞𝙚𝙨𝙯𝙤ł𝙚𝙠, 𝙥𝙧𝙚𝙯𝙚𝙨 𝙎𝙍𝙆. #transformacja #SprawiedliwaTransformacja #srk #kierunekprzemian 2025-04-30 15:57:46
SRK SA prowadzi rozmowy i zawiera kolejne ugody w sprawie podatku od wyrobisk | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Po latach sporów związanych z nadpłatami z tytułu opodatkowania budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA podpisuje ugody z gminami, które w przeszłości egzekwowały ten podatek od spółek górniczych.
Zmieniające się orzecznictwo dotyczące definicji samych budowli, trudności w wycenie wartości budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych powodowało przedłużanie się postępowań podatkowych i sądowo - administracyjnych. Dla obu stron były to działania czasochłonne i kosztowne.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku w orzecznictwie umocowywał się pogląd, iż podatek od nieruchomości jest gminom należny. Dlatego aktualnie Spóła deklaruje do opodatkowania sporne budowle.
Nikt nie spodziewał się jednak, że w toku prowadzonych postępowań na skutek Uchwały 7 sędziów NSA z dnia 28.02.2018 r. sądy administracyjne całkowicie zmienią interpretację obowiązujących przepisów. Dotyczyło to przerywania biegu pięcioletniego okresu przedawnienia i wywołało odmienne od poprzednich skutki prawne z mocą wsteczną.
W zasadzie z dnia na dzień przed gminami górniczymi stanął obowiązek zwrotu podatku zapłaconego przez Kampanię Węglową SA, której obiekty przejęła SRK, podatku, wraz z rosnącym oprocentowaniem. Jednorazowa spłata tak dużych kwot oznaczałaby dla części z nich całkowitą zapaść finansową i brak możliwości realizowania jakichkolwiek zadań.
Mając na względzie okoliczności powstania nadpłat, przedstawiciele zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. zaproponowali gminom prowadzenie negocjacji dla opracowania warunków, które z jednej strony zabezpieczą roszczenia finansowe SRK, a z drugiej ustabilizują sytuację finansową miast i gmin, umożliwiając im na racjonalne prognozowanie przyszłych budżetów.
Podstawą jest przeanalizowanie aktualnych możliwości finansowych gmin z uwzględnieniem konieczności zachowania szczególnego rygoru przy planowaniu przyszłych budżetów. W trakcie dwustronnych uzgodnień powstaje harmonogram propozycji zaspokojenia roszczenia finansowego spółki.
Zarząd SRK SA jak i jej organy nadzorcze ze zrozumieniem podchodzą do argumentów przedstawianych przez przedstawicieli gmin. Dzięki konstruktywnym rozmowom udaje się stronom osiągnąć porozumienie co do kwot, naliczenia oprocentowania i szczegółowych zasad spłaty.
Zawarto już kilka takich ugód, przy czym - zgodnie z obowiązującym prawem, sama nadpłata podatku z odsetkami za zwłokę, wyegzekwowana od podatnika nie może podlegać jakimkolwiek negocjacjom. Ustalenia dotyczą ewentualnego rozłożenia na raty spłacania zobowiązań finansowych gmin wobec SRK oraz zasad naliczania oprocentowania w oparciu o obowiązujące przepisy. Dodatkową korzyścią dla gmin jest to, że zawarcie ugody zatrzymuje naliczanie dalszego oprocentowania.