📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18
🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41
🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33
BĘDĄ KOLEJNE TERENY DLA PSZOWA | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
To projekt na miarę kompleksowej transformacji regionu. Na terenie dawnej kopalni Anna w Pszowie powstaje nowoczesny kompleks gospodarczo-edukacyjno-społeczny. Realizacja jest możliwa dzięki udziałowi Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W czwartek 25 kwietnia Prezes SRK Jarosław Wieszołek oraz Wiceprezes Mariusz Jończyk spotkali się z nowym Burmistrzem Pszowa Piotrem Kowolem. Tematem rozmowy była współpraca w zakresie darowizn pokopalnianych terenów i obiektów. SRK przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 hektarów terenów o wartości 5 mln złotych. W planie są kolejne.
- Spółka realizuje politykę wspierania jednostek samorządu terytorialnego jako donator terenów, które mają być tą dźwignią umożliwiającą rozwój terenów pogórniczych. Jesteśmy po bardzo dobrym spotkaniu z nowym burmistrzem Pszowa. Spotkanie, które pozwoliło ustalić obszary zagospodarowania, zakreślić ramy przyszłego porozumienia - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
W tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przekazanie miastu części terenu w rejonie ulic R. Traugutta i Kusocińskiego. To 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK „Anna”. Dodatkowo 17,5 ha SRK sprzeda prywatnym inwestorom, co wzmocni rozwój gospodarczy miasta. Celem jest spójna wizja dla całego pokopalnianego obszaru.
- Chciałbym, aby współpraca ze wszystkimi spółkami skarbu państwa była tak dobra, jak z SRK. Kopalnia "Anna" była tym, co miastu pozwalało żyć, więc teraz miasto musi też oddać "Annie" to, co od niej otrzymało. To jest taka myśl na przyszłość, że nie możemy zapomnieć o tym, z czego powstajemy i tę historię musimy kultywować. ParkAny to dla miasta strategiczna inwestycja i strategiczny pomysł. Pozwoli miastu na rozwój, na sukcesywne rozwijanie oferty inwestycyjnej, społecznej i turystycznej - tłumaczy Piotr Kowol, burmistrz Pszowa.
W 2018 roku Pszów stał się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem 23 działki (~7,5 ha), 10 budynków i 17 budowli. Zespół zabudowań wieży szybowej Chrobry I z budynkiem nadszybia i maszyny wyciągowej oraz budynkiem stacji ratowniczej po kopalni Anna w Pszowie stanowią najbardziej okazały projekt niemieckiego architekta. Z kolei w 2020 roku SRK przekazała do miasta kolejne 2,5 hektara.
Pszów już realizuje pierwszą część projektu zagospodarowania terenów i obiektów po byłej kopalni Anna. Na ukończeniu jest rewitalizacja budynku łaźni kobiecej przy szybie Jan, gdzie powstaje biblioteka publiczna. Teraz trwają prace nad realizacją drugiej części inwestycji. Ta zakłada stworzenie w zabytkowej zabudowie kompleksu m.in. żłobka, przestrzeni dla przedsiębiorców, wystaw edukacyjnych, ścieżek edukacyjnych i przestrzeni integracji społecznej.