Ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie/Konferencja

Ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie

25 Listopada 2019

Na naszą spółkę wielu patrzy, jak na likwidatora kopalń - powiedział Radosław Wąsik, wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń podczas debaty, która 22 listopada odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. - To  prawda, ale to tylko jedno z wielu naszych zadań. Spółka zagospodarowuje tereny pokopalniane. Dzięki temu tworzone są nowe miejsca pracy. Odwadniamy kopalnie i sprzedajemy metan.

W dyskusji poświęconej transformacji energetycznej uczestniczyli europoseł prof. Jerzy Buzek, europoseł Grzegorz Tobiszowski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Jastrzębia - Zdroju i prezes Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce Anna Hetman, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek.

Uczestnicy konferencji jednoznacznie opowiedzieli się za transformacją energetyczną, ale dokonywana ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Musi być zatem proces rozłożony na lata, przy finansowym wsparciu gmin górniczych. Tylko wtedy będzie mieć charakter sprawiedliwy.

 - Aby przeprowadzić transformację o jakiej marzymy potrzeba kilkadziesiąt miliardów euro - podkreślił prof. Jerzy Buzek. - Unia Europejska nie uratuje sytuacji na świecie, bo odpowiadamy jedynie za 10 proc. emisji.

-  Środki na transformację muszą być samodzielnym funduszem - mówił europoseł Grzegorz Tobiszowski. - Trzeba przy tym zdefiniować czym jest zrównoważony rozwój  i transformacja energetyczna. Podkreślił, że w sprawie transformacji regionów pogórniczych stanowisko polskich eurodeputowanych jest wspólne.

Role samorządów w tym  procesie podkreślił wiceprezes Wąsik. - Możemy przygotować teren, ale to gminy najlepiej znają swoje potrzeby. To samorządy winny przedstawiać pomysły na ich zagospodarowanie. Obecnie w naszych zasobach mamy 3300 hektarów, co daje w sumie 13 tys. działek. Nie chcemy współtworzyć muzeów, lecz inicjatywy gospodarcze, w wyniku których powstaną nowe miejsca pracy.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry