Kopalnia Śląsk - 1050 metrów w kuble | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Kopalnia Śląsk - 1050 metrów w kuble/Kop. Śląsk - zjazd w kuble

Kopalnia Śląsk - 1050 metrów w kuble

26 Listopada 2019

Przygotowanie terenów kopalnianych pod potrzeby przyszłych potencjalnych inwestycji to nie zdarzenie jednorazowe, lecz proces. Trwa długo, jest skomplikowany, wymaga uwzględnienia interesów otoczenia na powierzchni, a także brania pod uwagę potężnych, wielokilometrowych sieci połączeń pod ziemią. Bezpośrednich, umożlwiających przejście do sąsiednich obiektów górniczych, starych, zawalonych, zaciśniętych chodników nie wykorzystywanych od lat, ale będących wciąż drogami, którymi przesącza się woda, przenikają gazy.
Osobny temat stanowią inwestycje prowadzone w czasie, gdy zapadła decyzja o zakończeniu wydobycia. Ich przykładem jest Szyb III kopalni Śląsk (poprzednio ruchu Śląsk kopalni Wujek). Zagłębiony na prawie 1083 metrów był obok szybu „I” drugim obsługujących poziom wydobywczy 1050 tej kopalni. Docelowo miał pełnić kilka funkcji - szybu wydechowego, szybu, którym poprowadzono rurociągi odmetanowania i odwodnienia głównego, połączenia stacji klimatycznej na powierzchni z dołem i funkcję szybu transportowego,
Gdy w następstwie kolejnej poważnej katastrofy (2009, 2015), a następnie decyzji WUG-u, wyłączającej  południową, perspektywiczną część kopalni, zakończono wydobywanie węgla, szyb nie był jeszcze w całości gotowy. Brakowało mu maszyny wyciągowej i szoli - górniczej windy. W tej sytuacji nie została ona zabudowana. Zjazdy prowadzone są wyłącznie w 4-osobowym (1,5 m3) kuble.
Działania likwidacyjne szybu objęły odcięcie dostępu do poziomu technologicznego 765 oraz dziewięciu innych zaślepionych wnęk i wylotów. Zakończono wykorzystywanie dwupoziomowego pomostu wiszącego, z którego można było prowadzić prace w szybie. Docelowo, gdy przewietrzanie zostanie przejęte przez Halembę, szyb III zostanie otamowany i zasypany.
Obecne zjazdy prowadzone są wyłącznie dla potrzeb rewizji szybu oraz niekiedy przejścia wyrobiskiem do szybu „I”. Zjazd w kuble do podszybia (1050 m) trwa około pięciu minut. Zdjecia poniżej pokazują jak to wygląda. W plikach dołączonych - jak to wygląda w ruchu

  

Kategoria: powiązane pliki [3]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
mpg Wyjazd kubła spod ziemi 3.49MB Plik: Wyjazd kubła spod ziemi
mpg Zmiana w ekipie 4.74MB Plik: Zmiana w ekipie
mpg Aby zjechać w dół kubeł musi się najpierw dźwignąć 28.25MB Plik: Aby zjechać w dół kubeł musi się najpierw dźwignąć

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry