U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33

PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ

PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ

11 Kwietnia 2025

Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu.

 

 

Szyb Bolko w Bytomiu funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi - oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych.

Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. Górnicy samodzielnie przygotowali jej tam specjalny, kamienny ołtarz. Ozdabiają go ilustracje tworzone na kształt płaskorzeźby. W bocznych nawach wydrążono wnęki, w których wiernie odwzorowano dawne wyrobiska górnicze. Zobaczyć można między innymi wozy urobkowe, figury pracujących górników i konia ciągnącego materiały. Całość wieńczy napis „SZCZĘŚĆ BOŻE” wraz z górniczymi symbolami po obu stronach. Dodatkowo pod figurą stanęła metalowa tabliczka w czarno-zielonych barwach, na której umieszczono słowa: Święta Barbaro, módl się za nami.

PIELĘGNUJĄC GÓRNICZE TRADYCJE

To kolejne takie przenosiny figury patronki górników z likwidowanych zakładów górniczych. W grudniu 2022 roku Barbara z KWK Piekary I trafiła na Nikiszowiec do Parafii św. Anny (WIDEO).

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Tylko w ostatnich 3 latach przekazano darowizny w postaci pamiątek pogórniczych na rzecz 30 instytucji i samorządów. Najwięcej otrzymały Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, do której trafiły elementy wyposażenia budynku maszyny wyciągowej, Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie przekazano ponad 140 pamiątek takich jak ubrania robocze, kaski i haki z łaźni łańcuszkowych oraz oczywiście Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego trafiły zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.

W ostatnim czasie SRK przekazała również ciekawą pamiątkę, jaką jest neonowy napis SZYB ROŹDZIEŃSKI z dawnej kopalni Wieczorek w Katowicach. Zaopiekowała się nim znana w regionie Fundacja Silesia Neon, dzięki której napis odzyska dawny blask.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry