📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18
🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41
🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33
PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Innowacyjny projekt wykorzystania wód kopalnianych, plany darowizn na 2025 rok i prace naprawcze na terenie zapożarowanej hałdy Wrzosy w Pszowie. To tematy wtorkowej Rozmowy Dnia Radia Katowcie, której gościem był prezes SRK Jarosław Wieszołek.
Działania obejmują zmniejszenie nachylenia skarpy narażonej na podmuchy wiatru oraz wykonanie wierzchniej okrywy izolacyjnej. „To są prace interwencyjne, które uruchomiliśmy, ponieważ jesteśmy w trakcie przygotowania dużego postępowania przetargowego, zmieniamy tutaj projekt w tym zakresie po to, żeby można było ten problem definitywnie rozwiązać" — stwierdził rozmówca Łukasza Łaskawca. Dodał, że „docelowo hałda pozostanie w tym samym miejscu, będzie tylko i wyłącznie zabezpieczona przed pożarem".
Hałda, która powstała w wyniku działalności kopalni Anna, wciąż dymi, co uprzykrza życie mieszkańcom nie tylko Pszowa, ale także pobliskich Rydułtów. SRK przypomina, że obowiązuje zakaz wstępu na hałdę.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce w tym roku przekazać gminom 150 hektarów terenów pogórniczych. W ostatnich dniach przekazano pierwszą darowiznę. Do Piekar Śląskich trafiły wieża szybowa Julian oraz 1,5 hektara terenu po kopalni Piekary. "To pierwsza donacja w tym roku" - podkreślał na antenie Radia Katowice prezes zarządu SRK. Kolejne procedowane wnioski dotyczą Sosnowca, który otrzyma 40 hektarów terenów i Rudy Śląskiej, do której trafi 65 hektarów. „W tej chwili procedujemy 450 hektarów nieruchomości do sprzedaży komercyjnej. 450 hektarów i 150 w darowiznach to plan na ten rok. 600 hektarów do zagospodarowania o wartości przekraczającej pół miliarda złotych" - mówił Jarosław Wieszołek.
W latach 2013-2024 spółka przekazała w darowiźnie łącznie 210 hektarów terenów. Gość Radia Katowice dodał, że gminy górnicze otrzymują tereny na cele publiczne. „To przede wszystkim są kwestie infrastrukturalne. To są nieruchomości, które przeznaczone są pod drogi, ale są również zapisy mówiące o tym, że jest to na pobudzenie aktywności gospodarczej" — wyjaśnił Jarosław Wieszołek. Wymienił między innymi projekt dla Katowic — hub gamingowo-technologiczny. "który pozwala na absorpcję środków pomocowych w wysokości ponad dwóch milionów złotych i spowoduje zagospodarowanie dzielnicy".
Spółka Restrukturyzacji Kopalń dysponuje prawie trzema tysiącami hektarów terenów, z których połowa ma zdolność inwestycyjną. Pozostałe — jak wyjaśnił Jarosław Wieszołek — mają nieuregulowany stan terenowo-prawny.
Wykorzystanie wód pokopalnianych będzie dla Muzeum Śląskiego oznaczało same korzyści - mówił prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wczoraj podpisano list intencyjny o współpracy. Działająca w Katowicach instytucja kultury chce wykorzystać wodę pokopalnianą do ogrzewania. „Spółka wydobywa rocznie sto milionów metrów sześciennych wody o temperaturze od kilkunastu do 32 stopni. Tutaj, jeżeli chodzi o muzeum, jest to temperatura około 20 stopni" — wyjaśnił gość Łukasza Łaskawca. Podkreślił, że to nie jest nowy pomysł, powstał około dwudziestu lat temu. „Dzisiaj technika poszła do przodu" — zaznaczył. Zastosowane rozwiązania mają zapewnić muzeum oszczędności.
SRK prowadzi także rozmowy z Katowicami i Jaworznem w zakresie wykorzystania wód pokopalnianych do celów bytowych. „Mamy bardzo daleko zaawansowany projekt, jeżeli chodzi o miasto Katowice. Prowadzimy rozmowy, jest wytypowana nieruchomość, w której mogłaby powstać stacja uzdatniania wody. To jest już projekt nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny, bo obniżenie kosztów wody dla gospodarstwa domowego jest cenne" — oznajmił szef SRK.
W jego ocenie, Muzeum Śląskie może być prekursorem innowacyjnego wykorzystania wód pokopalnianych.
Źródło: Polskie Radio Katowice; SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie; https://www.radio.katowice.pl/zobacz,71115,SRK-Koncza-sie-prace-interwencyjne-na-plonacej-haldzie-Wrzosy-w-Pszowie.html [dostęp: 15.01.2025 r.]