📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18
🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41
🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA - WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Odchodzenie od wysoko emisyjnej energii na rzecz technologii przyjaznych dla środowiska to złożony i kosztowny proces. O jego wpływie na lokalne społeczności, a także potencjalnych rozwiązaniach wspierających najbardziej wrażliwe regiony mówiono podczas spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Portalsamorządowy.pl Grupa PTWP uczestniczyli m.in. prezes SRK Jarosław Wieszołek, Dyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu Joanna Pauly, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Małgorzata Staś, prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk i kierownik zespołu klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego dr Kamil Lipiński. Moderatorem dyskusji była redaktor naczelna Portalu Samorządowego Aneta Kaczmarek. Spotkanie poprzedziła prezentacja raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat wrażliwości powiatów górniczych na transformację energetyczną.
- Tylko w tym roku oferujemy 600 ha do ponownego zagospodarowania. To tereny o wartości 500 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli od nas nabyć 450 ha, a górnicze gminy liczyć na donację rzędu 150 ha - wylicza Jarosław Wieszołek, prezes SRK. - Trzeba więc mieć świadomość roli, jaką odgrywają pokopalniane nieruchomości w procesie transformacji. Spółka jest partnerem do działania i motorem przemian, a nie jak to było jeszcze niedawno, hamulcowym transformacji - dodaje.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, ale najbardziej aktywnym w procesie transformacji terenów pogórniczych i kopalnianych. Daje bardzo mocne, gospodarczo i społecznie, prorozwojowe impulsy, które dodatkowo sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy.
Ogromnych możliwości dostarczają lokalnym samorządom środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki nim przed terenami przekazywanymi gminom przez SRK otwierają się drogi do współudziału w transformacji. To szanse m.in. na tworzenie miejsc pracy, rekultywację i rewitalizację zdegradowanych terenów, likwidację negatywnych skutków zamykania kopalń.
Dla transformacji ważnym atutem może być także „podziemna energia”. SRK prowadzi, głównie z samorządami, rozmowy dotyczące wykorzystania wód pokopalnianych. Podpisała już w tej sprawie listy intencyjne ze spółkami: Dalkia Polska Energia (ciepłownictwo sieci w Rudzie Śląskiej) i Katowickie Inwestycje (ciepłownictwo miejskie) oraz Muzeum Śląskim w Katowicach (ogrzewanie obiektu). Zawarta została umowa na dostarczanie wody dla Jaworzna.
- Ważne jest, żeby samorządy mogły korzystać z pokopalnianych wód będących dziś „odpadem” i wykorzystywać je w celach energetycznych. Dodatkowo część wód, które wydobywamy, nadaje się do ponownego wykorzystywania, również w celach bytowych - podkreśla prezes SRK.
Założenia polityki energetycznej do 2040 r. kreślą ramy transformacji, która zasadza się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym oraz dobrej jakość powietrza. Gra idzie o modernizację gospodarki, gwarancje bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie nowych miejsc pracy. Trzeba przy tym zapewnić sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych.