Precyzyjnie, choć nie do końca | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Precyzyjnie, choć nie do końca/Wieża szybu Sas kop. Mysłowice

Precyzyjnie, choć nie do końca

22 Sierpnia 2019

Jeszcze kilka dni wcześniej uczestnicy uroczystości, a potem koncertu z okazji stulecia I Powstania Śląskiego widzieli w tle dwie wieże szybowe. W czwartek, 22 sierpnia 2019 o godzinie 7.00 zaczęły się ostatnie przygotowania do przewrócenia jednej z nich - wieży szybu Sas kopalni Mysłowice.
To musiała być precyzyjna operacja. Jeśli w kopalni Wieczorek przewracana wieża szybu Wschodniego upadła o prawie 90 stopni od zakładanego kierunku, nie miało to większego znaczenia. Wokół była trawa.
Wykonawca prowadzący prace na terenie kopalni Mysłowice (inny niż na szybie Wschodnim) nie mógł pozwolić na aż taką swobodę. W zasięgu uderzenia, jeśli nie bezpośredniego to jakiegoś elementu mogącego oderwać sie od wieży przy upadku znajdowały się tory kolejowe, budynki, w tym maszyny wyciągowej szybu Łokietek  wreszcie wieża szybu Łokietek.
Jednak i w tym wypadku okazało się, że nawet precyzyjne plany nie do końca sprawdzają się w praktyce. Zanim koparki pociągnęły wieżę linami w swoim kierunku, ta - po podcięciu jej nóg palnikami - osiadła pod własnym ciężarem i zwaliła się wprawdzie na skarpę, ale niekoniecznie na tę, którą przewidziano.
Pocięta na elementy wieża, zostanie wywieziona razem z pozostałym złomem.

Szeroka informacja o szybie Sas oraz galeria zdjęć także na stronie: http://nettg.pl/news/159812/wieze-wyciagowa-szybu-sas-w-kopalni-myslowice-zburzono-w-czwartek-rano-22-sierpnia

Film z wyburzenia - nettg.pl: https://youtu.be/fE2SFFx6jJQ

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry